Sterilizacija psice je odločitev, ki zahteva premišljen pristop in razumevanje različnih dejavnikov, ki vplivajo na zdravje in dobrobit vaše psičke. Časi, ko smo za vse psičke dali enotno priporočilo, so mimo. Ker je bilo v zadnjih desetletjih veliko psic steriliziranih, bolje razumemo pozitivne in negativne učinke tega posega na organizem. Zato se veterinarji o tej pomembni odločitvi običajno pogovorimo z vsakim lastnikom posebej, saj se pravi čas za sterilizacijo razlikuje glede na življenjski slog psice, njeno velikost, pasmo in življenjsko okolje. Sterilizacijo priporočamo večini lastnikov, ki se ne ukvarjajo z vzrejo. Življenje s sterilizirano psico, zlasti v urbanem okolju, je namreč enostavnejše, saj gonitve pogosto povzročajo stres tako za psico kot za lastnika, poleg tega pa preprečimo nekatere resne zdravstvene težave kasneje v življenju psičke.
1. Življenjski slog psice
Eden ključnih dejavnikov pri odločitvi o sterilizaciji je življenjski slog vaše psice. Lastniki morajo poskrbeti, da ne pride do nezaželjenih legel, zato je pomembno razmisliti, kje in kako se psica giblje. Če je psica pogosto prosto spuščena in obstaja možnost, da pride v stik z drugimi psi, se priporoča sterilizacijo pred prvo gonitvijo ne glede na velikost. To je tudi praksa v zavetiščih, kjer psice, ne glede na starost, steriliziramo, preden jih oddamo novim lastnikom, saj je glavno poslanstvo zavetišč kontrola populacije.
Če pa je vaša psica pod stalnim nadzorom in ne prihaja nekontrolirano v stik z drugimi psi, ta faktor ni tako pomemben.
2. Velikost in pasma
Pri odločanju o času sterilizacije je treba upoštevati tudi velikost in pasmo psice. Pri manjših psicah ni dokazov, da bi zgodnja sterilizacija imela negativne učinke, zato se lahko postopek izvede že pred prvo gonitvijo, pri 6. mesecih starosti. Vendar pa je pri večjih pasmah priporočljivo počakati, da psica zaključi rast, kar je med 9. in 15. mesecem starosti (pri zelo velikih pasmah, kot je nemška doga pa do 24. meseca starosti). Razlog za to je, da zgodnja sterilizacija lahko vpliva na razvoj okostja in poveča tveganje za ortopedske težave v odrasli dobi, kot so poškodbe križnih vezi.
Pozitivni in negativni učinki sterilizacije
Sterilizacija ima številne prednosti, med katerimi je ena najpomembnejših ta, da pri sterilizaciji pred prvo gonitvijo rodila in mlečna žleza ostanejo na stopnji razvoja pred puberteto. To bistveno zmanjša možnost nastanka resnih obolenj v odrasli dobi, kot so tumorji na mlečni žlezi in gnojno vnetje maternice. Tumorji na mlečni žlezi so namreč eni od najpogostejših oblik raka pri psicah.
Na drugi strani pa ima sterilizacija tudi nekatere negativne učinke. Kot smo že omenili, lahko zgodnja sterilizacija vpliva na rast okostja, kar lahko poveča tveganje za ortopedske težave pri večjih psicah. Sterilizacija pri kateri koli starosti lahko pri manjšem odstotku psic povzroči inkontinenco, kar je pri nekaterih pasmah, kot so dobermani, še posebej pogosto. Poleg tega lahko pasme s svilnato dlako, kot so koker španjeli in Shih Tzuji, setri, ipd. po sterilizaciji izgubijo kakovost dlake. Pri steriliziranih psicah moramo večjo pozornost posvetiti kontroli telesne teže, saj so bolj nagnjene k pridobivanju odvečnih kilogramov zaradi upočasnjenega metabolizma.
Kdaj sterilizirati po gonitvi?
Če se odločite za sterilizacijo po prvi gonitvi, je pomembno, da počakate po vsaki gonitvi približno dva meseca, da se hormoni v krvi znižajo. S tem zmanjšamo možnost zapletov med kirurškim posegom.
Kot je razvidno, je odločitev o sterilizaciji psice kompleksna in je odvisna od številnih dejavnikov. Najbolje je, da se o tem pogovorite s svojim veterinarjem, ki vam bo glede na velikost, pasmo in življenjsko okolje vaše psice lahko svetoval, kdaj je pravi čas za sterilizacijo.