Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the acf domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/wuffsi/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
Zastrupitev psa z močeradom – WUFF
Preskoči na vsebino

Ko skupaj z našimi kosmatinci lovimo zadnje tople dni, uživamo na sprehodih po pisanem gozdu, nabiranju gob in kostanja, lahko psa neprijetno preseneti navadni močerad (Salamandra salamandra). Črna dvoživka z značilnimi rumenimi lisami ali progami, ki živi v vlažnejših listnatih gozdovih. Najbolj aktivni so spomladi in jeseni po močnem deževju, v bližini izvirov ali manjših gozdnih potokov. Njihov strup je lahko za pse smrtno nevaren.

Kako deluje močeradov strup?

Navadni močeradi izločajo strup, imenovan samandarin, ki spada v skupino alkaloidnih toksinov. Kadar se močerad počuti ogroženega, se strup iz žlez za očmi, na hrbtu in repu sprosti na površino kože. Če pes močerada poliže, ugrizne ali poje, je strup izjemno nevaren že v majhnih količinah, saj pride v stik s sluznico.

Kakšni so simptomi zastrupitve z močeradom?

Učinki zastrupitve s samandarinom se pojavijo že v nekaj minutah in se hitro stopnjujejo:

  • Nemir
  • Tresenje ali mišični krči
  • Prekomerno in penasto slinjenje
  • Pospešeno in oteženo dihanje
  • Epileptični napadi

Intenzivnost kličničnih znakov je odvisna od velikosti psa in količine zaužitega strupa. Pes lahko zaradi zadušitve pogine že v nekaj minutah ali urah.

Kako pravilno reagirati ob ugrizu?

Če sumite, da je vaš pes ugriznil ali pojedel močerada, je pomembno hitro ukrepanje.

  1. Izperite usta
    Če ste videli ali samo sumite, da je pes imel stik z močeradom oz. postaja nemiren, mu z veliko količino čiste vodo previdno izperite usta. Pazite, da pes med tem ne pogoltne preveč vode s strupom.
  2. Takoj pokličite veterinarja in najavite prihod
    Čimprejšnja veterinarska pomoč je ključna. Zastrupitev z močeradom se lahko hitro poslabša. Tudi če so simptomi blagi, se čim prej obrnite na veterinarja.
  3. Pomirite psa
    Telesna aktivnost lahko poslabša simptome zastrupitve, zato ga poskušite čim bolj pomiriti.

Kako poteka zdravljenje pri veterinarju?

Veterinarska oskrba je odvisna od resnosti simptomov. Običajne metode zdravljenja zastrupitve s strupom močerada vključujejo:

  • intravensko tekočinsko terapijo, ki pomaga izločiti toksine iz telesa in vzdržuje krvni tlak,
  • zdravila za nadzor napadov, tresenja ali mišičnih krčev,
  • kisik, če ima pes težave z dihanjem,
  • aktivno oglje in druga zdravila, ki nase vežejo toksine v prebavnem traktu (če je pes močerada pojedel).

Če pes dobi hitro in učinkovito zdravljenje, je možno popolno okrevanje. Pri hujših zastrupitvah in v primeru, da ne ukrepamo dovolj hitro, lahko pride do večjih zapletov ali celo smrti psa.

Kako lahko zastrupitev preprečimo?

V času večje aktivnosti močeradov imejte psa pod nadzorom. Če vaš pes večkrat poje neprimerne stvari, se v vlažnih dnevih izogibajte sprehodom po gozdu.

Varno in pozorno pohajkovanje vam želimo!