Preskoči na vsebino

Bolhe so eden najpogostejših zunanjih zajedavcev pri psih, ki lahko povzročijo številne težave – od srbenja do resnejših zdravstvenih zapletov. Ker se je razvojnih oblik bolh, ki se skrivajo v okolici, težko znebiti, veterinarji vseskozi opozarjamo na pomen preventive, s katero preprečimo večje težave še pred izbruhom.

Kdo so bolhe in kje jih najdemo?

Bolhe so drobni, prilagodljivi in odporni brezkrilni zajedavci, ki se hranijo s krvjo. Enaka vrsta bolh se hrani tako na psih kot na mačkah. Zato psi pogosto dobijo bolhe od (prostoživečih) mačk. Bolhe v naravi preživijo le nekaj dni, njihove razvojne oblike pa več mesecev. Najdemo jih na mestih, ki niso izpostavljena direktni sončni svetlobi – v grmičevju, v pokošeni travi, v okolici bivališč …

Kako se razmnožujejo?

Njihov življenjski cikel vključuje več stopenj: jajčeca, ličinke, bube in odrasle bolhe. Vsaka odrasla bolha lahko dnevno odloži na stotine jajčec. To pomeni, da lahko infestacija izjemno hitro postane resen problem, če se ne ukrepa pravočasno. V zunanjem okolju se razmnožujejo od pomladi do jeseni, v mrzlih mesecih pa v notranjih, ogrevanih prostorih.

Kako prepoznamo bolhe pri psu?

Znaki, ki nakazujejo, da ima vaš pes bolhe so:

  • Pogosto praskanje, grizenje ali lizanje kože, predvsem okoli repa, po trebuhu in po vratu.
  • Rdečica ali izpuščaji na koži.
  • Drobne črne pikice v dlaki – to so iztrebki bolh. Če jih izčešemo na vlažen bel toaletni papir, se raztopijo v rdeč madež (prebavljena kri).
  • Poškodba dlake zaradi nenehnega praskanja in draženja kože.
  • Nemir ali razdražljivost pri psu, saj bolhe povzročajo srbenje in nelagodje.

Če opazite katerega od simptomov, priporočamo, da se o kuri zdravljenja čimprej posvetujete z veterinarjem. Ta bo predlagal ustrezno zdravljenje – od večmesečne zaščite psa in ostalih živali v gospodinjstvu do čiščenja okolice za odstranitev razvojnih oblik.

Zakaj so bolhe nevarne?

Poleg tega, da bolhe povzročajo srbenje in nelagodje, lahko povzročajo tudi druga obolenja:

  • Alergijski dermatitis: Gre za alergijsko reakcijo na ugrize bolh, ki povzroča močno srbenje in rdečico kože.
  • Prenos trakulj: Bolhe lahko prenašajo jajčeca trakulj, ki jih pes lahko zaužije.
  • Anemija: Pri hudih infestacijah, zlasti pri mladičih in manjših psih, lahko zaradi izgube krvi nastane slabokrvnost (anemija).

Sočasno z zdravljenjem bolhavosti je po navadi potrebno tudi zdravljenje proti trakulji. Pri hudem srbežu in alergijskem dermatitisu, se bo veterinar morda odločil tudi za dodatno terapijo.

Preventiva in zdravljenje bolh pri psih

  1. Redna uporaba zaščitnih sredstev: Danes je na trgu več vrst sredstev za zaščito pred bolhami, kot so ampule za kožni nanos, ovratnice, tablete in pršila. Preparati, ki jih dobite pri veterinarjih, so zanesljivo učinkoviti in klinično testirani. Veterinar pomaga izbrati najučinkovitejšo rešitev glede na pasmo, velikost in življenjski slog vašega psa.
  2. Redna nega in pregledi: Redno pregledujte dlako psa, zlasti po sprehodih v naravi ali po kontaktu z drugimi živalmi. S pogosto nego lahko zgodaj opazite prve znake infestacije.
  3. Čiščenje okolice: Jajčeca in ličinke bolh največkrat najdete na pasjih ležiščih, preprogah, pohištvu in v avtomobilu. V primeru izbruha bolh priporočamo pogosto sesanje (v začetku vsakodnevno). Sesalec vsakič tudi izpraznete. Redno pranje pasjih oddej na najvišji možni temperaturi. S tem močno zmanjšate populacijo razvojnih oblik bolh.

*Uporabite lahko tudi gospodinjske insekticide, kot so mikrokapsulirani piretrini, a le v primeru, da ne pridejo v stik z mačkami, saj so pirmetrini za njih zelo strupeni.

Bolhe niso nadlega le za psa, ampak tudi za človeka, saj se jih je težko znebiti. Starodavna modrost “preventiva je boljša kot kurativa” je pri bolhah zelo na mestu.