Poki petard, ognjemeti, zabave in glasna glasba – za nas nekaj povsem običajnega, za naše kosmatince pa najhujša nočna mora. Psi slišijo veliko bolje od nas, zato se prazničnih zvokov največkrat močno bojijo. Pri nekaterih psih lahko povzočajo resne fobije, nasilje ali celo beg v neznano. Z nekaj triki in s proaktivnim pristopom lahko sebi in tvojemu smrčku vsaj malo olajšaš burno praznično obdobje.
1. Desenzibilizacija in protipogojevanje
Pred začetkom praznikov psičku lahko predvajamo posnetke ognjemeta ali drugih glasnih zvokov. Najprej zelo potiho, nato stopnjujemo glasnost. Zvok pokanja povežite s pozitivno izkušnjo, kot so priboljški, igra ali crkljanje. Tak pristop psu pomaga povezati hrup s pozitivnimi namesto s strahom.
2. Varno zatočišče
Pes naj ima tiho in varno mesto, kamor se lahko umakne pred hrupom. Lahko je soba, omara ali kletka oz. poznan prostor, kjer se počuti kot doma. Napolni prostor z najljubšimi igračami, posteljo in nekaj pomirjujočimi vonjavami.
3. Poskrbi za varno okolje
Ko so psi v paniki, pogosto bežijo. Poskrbi, da so dvoriščna vrata in vrata stanovanja zaprta. Preverite tudi luknje v ograji in prostorčke, kjer se lahko kuža izmuzne. Če so na obisku goste, naj vstopajo in izstopajo hitro, da se pes ne izmuzne ven.
4. Zapri okna in zagrni zavese
S tem nekoliko utišamo zvok pokanja in omilimo bliske svetlobe, ki nastanejo ob ognjemetu.
5. Naravna pomirjujoča sredstva
Na voljo so različni naravni izdelki, kot so spreji za pomiritev, difuzorji in prehranski dodatki, ki pomagajo zmanjšati anksioznost. Sredstva so učinkovita pri blažjih oblikah in v kombinaciji z drugimi spremembami. Priporočamo, da tovrstna sredstva uporabljate daljše obdobje, pred stresnimi dogodki. Pred uvedbo novih sredstev se posvetuj z veterinarjem.
6. Preusmeritev pozornosti
Če psa zamotite z njegovo najljubšo dejavnostjo ali igro, njegovo pozornost preusmerite od hrupa. Psi se sproščajo z žvečenjem in vohljanjem, zato so igrače za žvečenje ali igrače za iskanje priboljškov odlična rešitev.
7. Beli hrup in glasba
Predvajanje belega hrupa ali pomirjujoče glasbe psom prikrije zunanje zvoke. Na glasbenih platformah lahko poiščete številne glasbene sezname, posebej zasnovane za pomirjanje psov.
8. Bodi miren
Pes išče namige, ki ga učijo reagirati v neznanih situacijah. Sproščen skrbnik = sproščen pes. Zato se vedno izogibaj pretirani tolažbi psa, saj to lahko še okrepi misel o prisotnosti nevarne situacije.
9. Uporabi specilizirana pasja oblačila
Za umiritev nervoze obstajajo tudi posebna oblačila (npr. ThunderShirt®), ki se tesno prilegajo telesu psa. Zasnovana so tako, da na trupu psa ustvarijo nežen pritisk, ki učinkuje pomirjujoče. Mnogo skrbnikov poroča o uspehu pri uporabi te metode.
10. V skrajni sili poišči pomoč
Če je anksioznost ob pokanju premočna, je rešitev posvet z veterinarjem. Pri zelo hudih oblikah strahu, priporočamo specialista iz področja oz. veterinarskega behaviorista. Njegova vloga je podobna terapevtom. Podal bo specifične nasvete prilagojene potrebam posamičnega psa. Včasih predpišejo tudi zdravila za umirjanje, ki psička pomirjajo v najbolj intenzivnem obdobju (npr. novoletna noč).
Praznična sezona je čas veselja in praznovanja za vse člane družine, vključno z našimi štirinožnimi člani. Vsak pes je unikaten, zato je pristop za vsakega drugačen. Pomembni sta proaktivnost in kombinacija večih metod. Pri težjih primerih je uspeh možen samo s sodelovanjem veterinarja.